* Автор Тема: Пермакултура срещу Биодинамично Земеделие  (Прочетена 222498 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

• Чирак
  • *
  • Публикации: 4
  • Държава: 00
  • Рейтинг: 9
*
Пермакултура срещу Биодинамично Земеделие
« Отговор 5 - 13 Април 2013, 22:05.38 »
 (5)
Гласувано 2 пъти
Благодаря за информацията.

Биодинамичното земеделие на Рудолф Щайнер изглежда много интересно, макар да е създадено доста отдавна, но както се казва "Няма нищо ново под слънцето" или "Всичко ново е добро забравеното старо".

От пръв поглед става ясно, че биодинамичното земеделие е изградено на базата на основни духовни принципи известни от древността, като например принципът, че всичко във Вселената е взаимосвързано или всяко нещо влияе на всичко..., или един друг принцип - че нищо в света не се случва случайно, т.е., че всяко следствие си има причини, а всяка причина поражда следствия, макар на пръв поглед понякога нещата могат да изглеждат коренно различно и т.н.

Ще си позволя да дам линк към книгата на Рудолф Щайнер: "БИОДИНАМИЧНО ЗЕМЕДЕЛИЕ, ДУХОВНО-НАУЧНИ ПРИНЦИПИ ЗА РАЗВИТИЕТО НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО, Селскостопански курс"

http://anthroposophie.byu.edu/bulg/327.pdf

Посоченият цикъл от лекции според мен предполага да бъде особено интересен.

O0

• Чирак
  • *
  • Публикации: 1
  • Рейтинг: 2
*
« Отговор 6 - 18 Януари 2018, 10:37.50 »
 (5)
Гласувано 5 пъти
Аз не би поставил нищо което е в полза на земята, природата и бъдещето едно срещу друго.Напротив , симбиозата на всяко от тях би дало резултати.За съжаление за пермакултурата няма достатъчно информация на Български ,също така сложноста и комплексноста и са пречка(14 Модула от които:
1.Запознаване с пермакултурата,
2.Концепции и теми на дизайн,
3.Методи на дизайн,
4.Схващане(разбиране) на модел(шаблон)pattern,
5.Климатични фактори,
 6.Дървета и тяхното преобразуване на енергия,
7.Вода,
 8.Почви,
9.Земни работи и земни ресурси,
10.Влажни тропици,
11.Спратегии за пустинни земи,
12.Влажни хладни до студени климати,
13.Водни култури,
14.Стратегии за алтернативни глобални нации )
(Превода е личен и може да не е 100% с оригинала )
Пермакултурата ти дава знания да можеш да създаваш самопотдържащи се устийчиви системи по образец на природата навсякъде по света'
Точно там е комплексноста на пермакултурата и причината за това което Бил е казал.
Аз лично си представям бъдещето така:Достатъчно умни и осъзнати хора превеждайки и разпространявайки пермакултура,биоземеделие,учението на д-р Елейн Ингхам за почвите, знанията на Пол Стаметс.Комбинирайки най-адаптивните практики за създаване на рая тук за нашите деца и бъдещи наследници.Учейки ги да живеят в хармония с бог,с природата и със себе си!

• Мега Гуру
  • Публикации: 297
  • Държава: 00
  • Рейтинг: 205
    • Башмахурти
*
« Отговор 7 - 21 Януари 2018, 18:32.40 »
 (5)
Гласувано 4 пъти
 Ти и аз не бихме поставили нищо, което е в полза на земята, природата и бъдещето, едно срещу друго. Но ние и не търсим конкурентни резултати, за разлика от биодинамиците. :D В условията на текущата опустошаваща финансово-социална схема, която върлува из цялата планета, социалните земеделци ги интересува само текущия резултат на биодинамиката, не устойчиви системи, като пермакултурата. Ярък пример са рапицовите насаждения за биодизел...
 Сиреч, тези които се занимават с устойчиви системи, в частност пермакултура, би следвало да се явяват отшелци отдалечени от безумния социум, дори и с някаква форма на социопатия, ако щеш :D Което обяснява оскъдната информация по въпроса, още повече на бълХарски, където безумието в социума е в завидни размери :D
 Лично аз, ако въобще се опитам да дам някакви рамки на пермакултурата, то бих казал че пермакултурата няма рамки. Предвид, че съм атеист, (въпреки че съм вярващ  :)) ), си мисля че ако успееш да повториш природата, (или бог, или вселената - според религиозните убеждения), то това ще е само за някакъв текущ момент. Природата, (вселената или бог), не са статични, за да могат да се дефинират веднъж и за винаги, а само към даден момент. С други думи и пак според мен, пермакултурата е постоянна еволюция спрямо текущата среда.
 Много ми се иска да споделям твоите виждания за бъдещето. Но според сегашното ниво на съзнание на повечето хомосапиенси, в недалечно бъдеще, според мен, ни чака връщане към някакъв вид племенни времена. В които има племена от мирни земеделци, които биват избивани, или поне ограбвани, от агресивни войнствени групи. :D Естествено, като по пътя си натам, ще минем, или през война, или през някакъв вид геноцид.  :fun:
 Но някоя мъдра глава беше казала, че ако си тревожен значи живееш в бъдещето, ако си тъжен значи живееш в миналото, а аз гледам да съм в настоящето, където било щастието. :good:

Избрахме специално за Вас...

Заглавие / Започната от Отговора Най-нова публикация
* * 0 Отговора
3210 Прегледи
Най-нова публикация 04 Февруари 2013, 20:52.04
от ***
* * 0 Отговора
1905 Прегледи
Най-нова публикация 06 Февруари 2013, 20:41.07
от ***

Категории

zasei.me © 2018